Skip to main content

IKLIM

TAMKAN

İklim Tamkan
İzmir, Karşıyaka doğumlu İklim Tamkan’ın müzikal yolculuğu, Prof. G. Çakırsoy ve Prof. İlhan Baran’ın rehberliğinde Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda başladı.

İklim Tamkan, müzik eğitimine Viyana ve Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde devam etti. Piyano Solistlik, Piyano Pedagojisi ve Klavsen Solistlik programlarını tamamladı.

Tamkan, İtalya, Polonya, İsviçre, Slovenya ve Almanya’da resitaller ve oda konserleri gerçekleştirdi. Özellikle, İtalya’nın Uluslararası Valtidone Genç Yetenekler Yarışması’nda piyano dalında üçüncülük ödülü kazandı; ardından Avusturya’nın Martha Debelli Ödülü’nü ve klavsen bursunu elde etti.

Türkiye’ye döndükten sonra, Tamkan “İstanbul Barok Orkestrası” ile işbirliği yaparak ülkede ilk kez klavsen ve kilise orgunu bir araya getiren yeni bir repertuar sunmaya başladı.

Mezzo-soprano Senem Demircioğlu ile beraber sahneye koydukları “Şiirli Şarkılar” isimli projenin kaydını Ekim 2016’da tamamladılar.

Ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say’ın prodüktörlüğünü üstlendiği “İlk Atlas” adlı albümü, Ada Müzik tarafından Mart 2017’de yayımlandı. Fazıl Say, “Goldberg İstanbul’da, Op. 94″ü İklim Tamkan’a ithaf etti ve bu eser Fazıl Say’ın klavsen için yazdığı ilk kompozisyon oldu.

Müziklerini yaptığı “Yarına Davet, Nazım Hikmet” isimli müzikli gösteride oyuncu Yetkin Dikinciler ve Mezzo-soprano Senem Demircioğlu ile birlikte sahne alan Tamkan, bu projeyle yurt içi ve yurt dışında sahnelemeye devam etmektedir.

Klavsen sololarının yanı sıra, Tamkan’ın besteleri ve improvisasyonları da büyük övgü topladı. İklim Tamkan, müzikal partneri Senem Demircioğlu ile çalışmalarına ve konserlerine uluslararası sahnede devam etmektedir.